استادیوم های جام جهانی قطر


با ما همراه باشید تا به معرفی ورزشگاه ها و استادیوم هایی بپردازیم که به زودی میزبان جام جهانی در کشور قطر هستند. 

 

استادیوم  آل بیت قطر، میزبان جام جهانی 

یکی از استادیوم های فوتبال جام جهانی 2022 در قطر استادیوم آل بیت Al Bayt Stadium است. این استادیوم می تواند تا 60000 تماشاگر را در خود جای دهد. ورزشگاه البیت ساختار خیمه ‌ای بزرگی دارد که طرح آن الهام گرفته از چادرهای سنتی اعراب بوده و توسط Albert Speer and Dar Al-Handasah انجام شده است. این استادیوم در شهر الخور قرار دارد و بازی افتتاحیه و تمام مسابقات تا نیمه نهایی در این آن انجام می شود.
طراحی آن به گذشته و حال قطر احترام می گذارد و در عین حال الگویی از توسعه سبز و پایداری است. پس از پایان مسابقات، قسمت بالای ورزشگاه جدا می شود و صندلی های حذف شده به کشورهای دیگر اهدا می شود. عکس استادیوم های جام جهانی قطر 2022 در ادامه مطلب آورده شده است. 

 

استادیوم  آل بیت قطر، میزبان جام جهانی
معرفی استادیوم فوتبال جام جهانی قطر 2022 آل بیت

 

استادیوم احمد بن علی قطر

از دیگر استادیوم های جام جهانی 2022 در قطر، استادیوم احمد بن علی Ahmad Bin Ali Stadium است که در منطقه الریان در 20 کیلومتری غرب دوحه قرار دارد. این استادیوم با استفاده از عناصر مدولار طراحی شده که در زمان جام جهانی فوتبال 2022 سطح بالایی از کیفیت را برای مسابقات ارائه می دهد. استادیوم احمد بن علی 40000 تماشاگر را در خود جای می دهد. 
این ورزشگاه فرهنگ قطری را از طریق «نمای مواج» خود منعکس می کند و توسط BDP Pattern ، Ramboll  و AECOM طراحی شده است. پس از اتمام مسابقات نزدیک به 20000 صندلی از استادیوم کاهش می یابد. صندلی های حذف شده به پروژه های توسعه فوتبال در خارج از کشور داده می شود. مسابقات برنامه ریزی شده در این استادیوم شامل مسابقات گروهی و مرحله یک شانزدهم نهایی است.

 

استادیوم احمد بن علی قطر

 

معرفی استادیوم فوتبال جام جهانی قطر 2022 احمد بن علی

 

ورزشگاه الجنوب قطر

استادیوم الجنوب Al Janoub Stadium از دیگر استادیوم های فوتبال جام جهانی 2022 در قطر است. این استادیوم که در شرق شهر الوکره در 18 کیلومتری دوحه و در مسیر روستای الوکیر قرار دارد، 40000 نفر را در خود جای می دهد. این ورزشگاه توسط معمار معروف Zaha Hadid  طراحی شده و بخشی از یک مجموعه ورزشی وسیع‌تر می باشد که شامل مسیرهای دوچرخه ‌سواری، اسب‌ سواری، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و باشگاه‌های ورزشی است. 
مسابقات گروهی و مرحله یک شانزدهم نهایی در این استادیوم برنامه ریزی شده است. پس از جام جهانی فوتبال، ظرفیت ورزشگاه به 20000 صندلی کاهش می‌یابد و تمام امکانات پیشرفته را برای مسابقات لیگ ستارگان قطر تضمین می‌کند.

 

ورزشگاه الجنوب قطر

 

 معرفی استادیوم الجنوب قطر برای جام جهانی فوتبال 2022

 

استادیوم بین المللی خلیفه در قطر

استادیوم بین المللی خلیفه نیز به عنوان یکی از استادیوم های جام جهانی 2022 قطر انتخاب شده است. این استادیوم ورزشی ابتدا در سال 1976 ساخته شد و در سال 2005 بازسازی شد و گسترش یافت. تا به عنوان مرکز بازی های آسیایی 2006 به میزبانی قطر عمل کند. استادیوم بین المللی خلیفه در شهر دوحه، خیابان الواب قرار دارد و از مسابقات گروهی، مرحله یک شانزدهم نهایی و بازی برای رتبه سوم میزبانی می کند.
استادیوم خلیفه Khalifa International stadium به شکل قوس‌ها و سکوهای نیمه پوشیده، توسط بنیاد Aspire Zone  طراحی شده است و به عنوان مرکز مجموعهAspire Zone  عمل می کند. این مجموعه ورزشی شاملAspire Academy for Sports Excellence ، مرکز آبی حمد، بیمارستان پزشکی ورزشی آسپتار و بسیاری از مکان‌های ورزشی دیگر است. اتصال موزه ورزش و المپیک 3-2-1 قطر از طریق یک مسیر پیاده روی به استادیوم، بر قدردانی از این که چگونه این مکان، گذشته خود را به ‌سوی آینده‌ای هیجان ‌انگیز تغییر می دهد، تاکید می‌کند.

 

استادیوم بین المللی خلیفه در قطر
عکس استادیوم های فوتبال جام جهانی 2022 ورزشگاه خلیفه

 

معرفی استادیوم شهر آموزش یا بنیاد قطر 

از دیگر استادیوم های فوتبال جام جهانی 2022 استادیوم جدید شهر آموزش (Education City Stadium) است.  استادیوم شهر آموزش Qatar Foundation Stadium در میان چندین پردیس دانشگاهی در سطح جهانی در مرکز تعالی جهانی قطر، شهر آموزش الریان، واقع شده و می تواند تا 40000 تماشاگر را در خود جای دهد. استادیوم شهر آموزش توسط Fenwick Iribarren Architects به شکل یک الماس دندانه دار طراحی شده و به راحتی از طریق جاده یا مترو برای طرفداران قابل دسترسی است. 
پس از میزبانی از مسابقات گروهی، مرحله یک شانزدهم نهایی و یک چهارم نهایی، ظرفیت آن به 25000 صندلی کاهش می یابد. برای دهه‌های آینده، ورزشگاه بنیاد قطر نماد نوآوری، پایداری و پیشرفت، در راستای چشم‌انداز ملی قطر 2030 و اهداف بنیاد قطر و کمیته عالی میراث فرهنگی خواهد بود.

 

معرفی استادیوم شهر آموزش یا بنیاد قطر
استادیوم فوتبال جام جهانی 2022 بنیاد قطر

 

استادیوم لوسیل قطر

ورزشگاه لوسیل نیز از استادیوم های جام جهانی 2022 است و میزبان مراسم پایانی مسابقات 2022 خواهد بود. استادیوم جدید لوسیل Lusail Stadium در بخش الدائین که بخشی از شهر توسعه یافته لوسیل است، قرار دارد. ورزشگاه توسط Foster + Partners and Populous طراحی شده و 80000 نفر را در خود جای می دهد.
طرفداران از طریق جاده های ارتقا یافته، مترو دوحه یا سیستم حمل و نقل ریلی سبک Lusail به استادیوم دسترسی خواهند داشت. همچنین می توانند وقت خود را در پارک های مختلف یا در پارک موضوعی اطراف استادیوم بگذرانند.

 

استادیوم لوسیل قطر
استادیوم فوتبال جام جهانی 2022 ورزشگاه لوسیل

 

استادیوم فوتبال راس ابو عبود در قطر

استادیوم راس ابو عود یا استادیوم 974 قطر Ras Abu Aboud Stadium از دیگر استادیوم های فوتبال جام جهانی 2022 قطر است که در شهر دوحه قرار دارد. این استادیوم به عنوان یک پروژه پیشگام در دنیای ساخت استادیوم ورزشی توسط Fenwick Iribarren Architects طراحی شده و کانتینرهای حمل و نقل اطراف آن به طور کامل برچیده می شود. 
همچنین مصالحی که در ساخت آن استفاده شده، مجددا مورد استفاده قرار می گیرد. این ورزشگاه چند دقیقه با فرودگاه بین المللی حمد فاصله دارد. و مشرف به ساحل خلیج فارس و منظره جذاب آسمان خراش های خلیج غربی است. ورزشگاه 40000 نفر را در خود جای می دهد و از مسابقات گروهی و مرحله یک شانزدهم نهایی میزبانی می کند.

 

استادیوم فوتبال راس ابو عبود در قطر
معرفی استادیوم 974 برای فوتبال جام جهانی 2022 قطر

 

ورزشگاه جام جهانی الثومه در قطر

استادیوم الثومه Al Thumama Stadium یک نماد معماری متمایز عربی است. زیرا طراحی آن توسط Ibrahim Jaidah  از قحفیه سنتی (کلاهی که اعراب استفاده می کنند) الهام گرفته شده و نماد اشتراک فرهنگی بین اعراب است. بنابراین عمق تمدن عرب و میراث فرهنگی-تاریخی در هم تنیده کشورهای عربی را نشان می دهد.
این استادیوم جام جهانی در منطقه جنوبی دوحه قرار دارد و چند دقیقه با فرودگاه بین المللی حمد فاصله دارد. ظرفیت استادیوم حداقل 40000 نفر است و از مسابقات گروهی، مرحله یک شانزدهم نهایی و یک چهارم نهایی میزبانی می کند. پس از برگزاری مسابقات 20000 صندلی آن به کشورهای در حال توسعه اهدا خواهد شد.

 

ورزشگاه جام جهانی الثومه در قطر

 

معرفی استادیوم های فوتبال جام جهانی 2022 قطر ورزشگاه الثومه

 

جام جهانی قطر 2022

تور قطر جام جهانی 2022

جاذبه های دیدنی قطر

مراکز خرید قطر

راهنمای سفر به قطر

استادیوم های جام جهانی قطر